poprzedni inne z numeru
01 2005-2006
następny
Witaj
Mówić z odpowiedzialnością
U Piłsudskiego przemiany
Taki kraj - dzień Solidarności
Ja Cię widzę skacz
Zawsze żyć naprawdę
Otrzęsinowe puzzle
Starszyzna ocenia
Sonda wśród uczniów
Sonda wśród nauczycieli
Przepisywane nieodrabiane
Odrabiane nieprzepisywane
Patrick Suskind - Pachnidło
Literaccy uczniowie
Razem młodzi przyjaciele
Pomniki historii 1 - Lisie Jamy
Od patrona 1
SuperSebastian vs Wielka AnarhiAAA
oryginalna wersja w pdf!
pobierz pdf (33.58Mb)
inne numery:
02 2005-2006
03 2005-2006
nr 01 2005-2006 wydarzeń
Aktualności szkolne
rozpoczęcie roku szkolnego [[1 wrzesnia 2005]]

Skończyły się na dobre. Jeśli ktoś do końca ufał, że ten dzień nie nastąpi (bądź nie nastąpi tak szybko), to witamy w realnym świecie! NASZE WAKACJE!! Odeszły…

Pora odłożyć lenistwo i wszystkie inne „ważne sprawy”. Zaczęliśmy kolejny etap w życiu.

Msza święta, uroczystość przed szkołą. Życzenia dla wszystkich od pana dyrektora Jerzego Duchny i pana starosty Stefana Gory.

Nowi uczniowie, nowi pedagodzy, starzy znajomi, zregenerowane siły. Czemu miałoby nie być ciekawie?

biwak integracyjny w Jabłonowcu [[wrzesień]]

Jak co roku troszkę integracji na początek. Przywilej poznawania siebie w Jabłonowcu przypada pierwszoklasistom. Jest to tradycja powtarzana i przeznaczona każdemu nowemu rocznikowi, mająca na celu zbliżyć uczniów i dać wiarę, że wciąż istnieją szanse na przeżycie w nowej szkole. Dobra załoga to podstawa.

Las, jeziorko, ognisko... - podobno znacząco wpłynęły na zawieranie nowych przyjaźni. Wracali uśmiechnięci i zadowoleni. Uczniowie i wychowawcy. No cóż…wizja spędzenia ze sobą trzech niekrótkich lat zobowiązuje.

taki kraj [[18 września]]

25 lat minęło od wydarzeń, które wstrząsnęły Polską. 25 lat temu powstała Solidarność, która zmieniła bieg historii.

„Taki kraj” to spektakl klasy IIa i chóru szkolnego przygotowany pod opieką pani Agnieszki Maczkowskiej i pana Radosława Mitury specjalnie na tę okazję. Pokazany został 18 września w Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie podczas powiatowych obchodów 25 rocznicy Solidarności. Poprzez słowa, obrazy i dźwięki (dialogi, filmy, muzyka i śpiew) młodzi ukazali swoje wątpliwości, pytania, prawdy. Przedstawienie to obejrzeli zgromadzeni w CSiK goście, m.in. członkowie garwolińskiej „Solidarności”, władze miasta i powiatu. Bardzo chwalili.

dzień języków [[26 września]]

Savoir, c’est pouvoir… never too late to learn i wiele innych ciekawych przysłów w każdym języku towarzyszyło nam 26 września. Wtedy to obchodziliśmy Europejski Dzień Języków. Główną atrakcją był turniej klas, w którym uczniowie, rywalizując ze sobą, udowadniali, że „przysłowia [są] mądrością narodów”. Grupy angielskie, francuskie, rosyjskie i niemieckie walczyły o tytuł tej najlepszej.

Dobrze się bawiliśmy i wynieśliśmy dodatkową (jakże praktyczną w życiu) wiedzę.

Impreza przygotowana została pod kierunkiem pani Anny Thel.

dzień chłopaka [[30 września]]

Ach, ci nasi chłopcy!

W końcu mogą poczuć, jak bardzo są doceniani.

To dziś ich wielki dzień. Chłopcy mili, czy Wasze życzenia zostały spełnione?

Jedni biegali z łukami, celując w kobiety (może liczyli, że jakimś cudem jedna ze strzał zamieni się w strzałę Amora), drudzy obnosili po szkole listy przyczyn, dla których są lubiani przez dziewczyny, a jeszcze inni zadowalali się kubkami.

No tak... niech mają to swoje święto.


młodzi głosują [[4 października]]

Tusk 40% (173 gł.)
Kaczyński 30% (129)
Lepper 9% (40)
Korwin-Mikke 5% (23)
Bochniarz 4% (17)
Borowski 4% (17)
Ilasz 2% (9)
Pyszko 2% (9)
Kalinowski 2% (8)
Bubel 1% (6)
Giertych 1% (5)
Słomka 0% (1)
Tymiński 0% (1)

frekwencja 65%

Kaczyński, Tusk? Tusk, Kaczyński? W szkole gorączka dyskusji, opinie, sondaże. Prawybory prezydenckie (w ramach akcji Centrum Edukacji Obywatelskiej) zorganizowała grupa uczniów IIa pod opieką pani Ewy Gałązki.

Legitymacja i własne zdanie - tego potrzebowałeś, młody obywatelu, by 4 października zagłosować na górnym holu na swojego kandydata.

Większością 40% głosów wygrał Donald Tusk.

Dziś prawybory prezydenckie są historią naszej szkoły. Za pięć lat będziemy tworzyli historię narodu.

dzień solidarności [[7 października]]

Piątek. Mała sala gimnastyczna. Godzina 11. Dzień Solidarności w naszym liceum. Uroczystość składała się z trzech części: historycznej (informacje na temat „Solidarność w Polsce” oraz wystawa

„O Pannie S.” na drzwiach sal lekcyjnych - IIb), artystycznej (spektakl „Taki kraj” - IIa i chór) oraz wspomnieniowej („Solidarność w Garwolinie 25 lat temu” - wypowiedzi pana dyrektora Jerzego Duchny oraz zaproszonego gościa, pana Wojciecha Urbańskiego - działaczy garwolińskiej Solidarności). Nad całością czuwała pani Agnieszka Maczkowska.

Niesamowita atmosfera.

Niezapomniana uroczystość.

sympozjum [[16 października]]

Przybyliśmy do Maciejowic w niedzielę, by uczestniczyć w XXII Międzynarodowym Sympozjum Kościuszkowskim z okazji 211 rocznicy Insurekcji Kościuszkowskiej. Była msza święta, przemówienia i kwiaty pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki, później występy zespołów m.in. z Białorusi, a także wykłady m.in. prof. dr hab. Mariana Marka Drozdowskiego i dr Leszka Marka Krześniaka. Wyjazd zorganizowała pani Ewa Gałązka.

Ta ciekawa i niekonwencjonalna lekcja historii uświadomiła, że nie trzeba wygrać, by zwyciężyć…

dzień nauczyciela [[14 października]]

14 pażdziernika to dzień, kiedy w sposób szczególny myślimy o naszych nauczycielach. Dziękujemy im za trud edukacji (często przez nas niedoceniany, lecz wciąż przyjmowany) i siłę, z jaką co dzień pomagają nam iść przez życie.

W tym roku tego dnia odbywały się lekcje. Było jednak bardziej uroczyście niż zwykle. Może to dobry czas, by zastanowić się nad tym, co im zawdzięczamy? Dziękujemy i dziś.

komputer [[18 października]]

Redakcja Trzynastki - wydawanej przez trzy lata w Gimnazjum Powiatowym szkolnej gazety - wyróżniona została w postaci komputera. Chodzi o konkurs „Redaktor Uczeń”, a konkretnie o tytuł „Laureat laureatów” tegoż konkursu (z roku szkolnego 2004/2005).

Komputer w imieniu Kuratorium Oświaty Delegatura w Siedlcach wręczyła posłanka SLD, pani Stanisława Prządka.

Miejmy nadzieję, iż to czarne urządzenie o opływowych kształtach przyda się w pracy redakcyjnej (zwłaszcza, iż redakcja trajektorii jest powiązana - mówiąc oględnie - z byłą redakcją Trzynastki...).

To niewątpliwie miłe. Tak, miłe.

otwarcie nowej części szkoły [[18 października]]

Problem z wieczornymi powrotami do domu już nas nie dotyczy.

Oficjalne otwarcie sześciu nowych sal szkolnych mamy za sobą. Sale (7, 8, 19, 20, 30, 31) przyciągają świeżością i nowoczesnością.

A w nich komputery, ekrany, rzutniki, głośniki. Wszystko to z myślą o nas, żeby nam się dobrze pracowało. (Kto by pomyślał, że dostaną nam się w posiadanie także automatyczne rolety?)

Oddanie nowego skrzydła było podwójną okazją do świętowania. Przybyło wielu gości (władze samorządowe, przedstawiciele kuratorium, nauczyciele z innych szkół) – wszak było to święto powiatowe. Były też życzenia dla pedagogów, podziękowania za trud i troskę wkładaną w naszą edukację i rozwój.

Wiele nerwów towarzyszyło przygotowaniom tzw. części artystycznej (IIIa – podziękowania, refleksje, szkolny chór – pieśni ludowe, kółko taneczne – a to polonez, a to polka, gimnazjaliści – grający na tzw. dzwonkach chromatycznych potocznie zwanych cymbałkami). Program ten przygotowany był pod opieką nauczycieli: pani Ireny Płodziszewskiej, pani Agnieszki Sokołowskiej, pana Radosława Mitury. W pamięci została ekologiczno-jesienna dekoracja, przygotowana pod kierunkiem pani Hanny Jaskuły.

A najbardziej oklaskiwany był Emil W. z IIa, który otrzymał stypendium Ministra Edukacji Narodowej!

otrzęsiny [[22 października]]

Jeśli myśleli, że biwak wystarczy, by zaistnieć jako członkowie wspólnoty (szkolnej), to nic bardziej mylnego. A przyjaźń ze starszymi kolegami? Niejeden „kociak” pamiętnej soboty z obawą przekraczał próg szkoły. Staraliśmy się (my, czyli drugoklasiści) zorganizować im ten dzień jak najciekawiej; były dwie części: „Otrzęsiny, czyli gdzie jesteś” (mała sala gimnastyczna) oraz „Otrzęsiny, czyli jak przetrwać” (sale lekcyjne). Całość koordynowała klasa IIa wraz z wychowawczynią, panią Agnieszką Maczkowską.

Nie byliśmy surowi. Pouczyliśmy, zaprezentowaliśmy (się i szkołę), zabawiliśmy, nakarmiliśmy, otrzęsinowe pamiątki podarowaliśmy.

Niech się młodzi uczą gości przyjmować.

dzień papieski [[26 października]]

W ramach Dnia Papieskiego klasa IIb (wychowawczyni pani Ewa Gałązka) przedstawiła program „Jan Paweł II – orędownik miłości”. Mobilizujący do przemyśleń i zadumy - wzruszył.

Może pomyślmy także dziś, czy wypełniamy przesłanie Jana Pawła II…?

indie tak blisko [[27 października]]

Kolejne z serii spotkań z przedstawicielami ambasad krajów z całego świata w Polsce. Tym razem gościliśmy pana Anila Wadhwa, ambasadora Indii. Celem spotkania było ukazanie obyczajów i piękna tego odległego i mało znanego nam kraju, a także poprawienie naszych umiejętności językowych (pan ambasador mówił po angielsku).

Czy wiecie, że joga to jeden z siedmiu obowiązkowych przedmiotów w szkole?

krew i życie [[8 listopada]]

„Młoda krew ratuje życie" - to hasło III edycji Turnieju Honorowego Krwiodawstwa pod patronatem PCK. 36 osób z klas trzecich honorowo oddało krew. Każdy ofiarował 450ml krwi, a za to otrzymał zestaw czekolad (ośmiu), batonik i sok. A także świadomość pomocy innym. Całą akcję koordynowała pani Anna Kotowska.

dyplomata USA [[14 listopada]]

I znów gość z zagranicy.

Tym razem naszą szkołę odwiedził pan Edward Monster (nie zrażamy się nazwiskiem, na pewno sam go nie wybrał). Pan Edward starał się jak najlepiej, zrozumiale ukazać obraz amerykańskiego życia, system edukacji czy też gospodarki.

I choć momentami to, co mówił wydawało się nie do pojęcia, to jednak jego przystojna aparycja zmuszała do wytężania najmniejszych, dawno zapomnianych komórek mózgu.

Upajamy się pięknym, medialnym widokiem Ameryki, która jest dla nas szczytem marzeń! Nie doceniamy tego, co mamy, tego, co sprawia, że mamy własną kulturę, własną świadomość narodową, nie zauważamy tego.... A inni dostrzegają i zazdroszczą oryginalności, która nie wygasła w nas do końca...

zawsze [[10 listopada]]

Spektakl przygotowany z okazji Święta Niepodległości. Organizatorzy - Ia wraz z wychowawczynią, panią Barbarą Stanicką; udział wzięli również uczniowie starszych klas oraz chór szkolny (tak, tworzenie jednoczy).

Teksty homilii Jana Pawła II, wiersze poetów współczesnych, słynne „Mury” Jacka Kaczmarskiego, piosenki Republiki i Stana Borysa - wszystko o wolności, niezależności, patriotyzmie.


ślubowanie czapkowanie [[10 listopada]]

Tradycja. „Pierwszoklasisto-ślubujesz?”

Kolejny ważny dzień, emocje,wzruszenie. „Rozwijać i pogłębiać wiedzę i umiejętności” - ślubowali. I po raz pierwszy założyli na głowy czapki maciejówki - symbol honoru, uczciwości, odwagi.

Symbol naszej szkoły.

konkursy

Dla każdego coś odpowiedniego, czyli konkursy - jest ich wiele. I wielu jest uczestników. Są też sukcesy.

O konkursach - w następnej trajektorii .

świeto niepodleglosci [[11 listopada]]

Garwolin. Msza święta. Homilia biskupa Henryka Tomasika, spotkanie pod Kamieniem Józefa Piłsudskiego - przemówienie burmistrza Tadeusza Mikulskiego, złożenie kwiatów... - uroczyste obchody 87 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczniowie z Długiej w czapkach maciejówkach (wyraźnie najliczniejsza reprezentacja klas drugich). Poczet sztandarowy. I niektórzy nauczyciele.

Tradycyjnie i uroczyście.

Czy na pewno dostrzegamy wartość tych naszych - szkolnych i ogólnonarodowych - tradycji?


komentarze || dodaj komentarz
do góry rimk '07