poprzedni inne z numeru
01 2005-2006
następny
Witaj
Aktualności szkolne
Mówić z odpowiedzialnością
U Piłsudskiego przemiany
Taki kraj - dzień Solidarności
Ja Cię widzę skacz
Zawsze żyć naprawdę
Otrzęsinowe puzzle
Starszyzna ocenia
Sonda wśród uczniów
Sonda wśród nauczycieli
Przepisywane nieodrabiane
Odrabiane nieprzepisywane
Patrick Suskind - Pachnidło
Literaccy uczniowie
Razem młodzi przyjaciele
Od patrona 1
SuperSebastian vs Wielka AnarhiAAA
oryginalna wersja w pdf!
pobierz pdf (33.58Mb)
inne numery:
02 2005-2006
03 2005-2006
nr 01 2005-2006 historii
Pomniki historii 1 - Lisie Jamy
Pomniki w powiecie garwolińskim pomagają nam pamiętać
o przeszłości naszej małej ojczyzny.
Znamy je, przyzwyczailiśmy się do nich.
Co nam przypominają?

Las w okolicach Michałówki kryje ślady zbrodni sprzed ponad 60 lat. Dziś znajduje się tu cmentarz i pomnik upamiętniający jej ofiary. Ziemia, na której on stoi, stała się prawdziwym masowym grobem – nie ma w powiecie garwolińskim skrawka ziemi, w który wsiąknęłoby w latach II wojny światowej więcej krwi polskiej. Ogółem w okresie od grudnia 1942r. do 1944r. na Lisich Jamach zginęło około 2500 ludzi – Polaków, Rosjan, Żydów, Cyganów. Ofiarą rozstrzelań padali ludzie często z ruchem oporu w ogóle niezwiązani – zakładnicy władz okupacyjnych, aresztowani ze względu na irracjonalne podejrzenia, mordowani ze względu na swe żydowskie lub cygańskie pochodzenie, ale również żołnierze konspiracji i jeńcy radzieccy.

Pomnik na Lisich Jamach jest wyrazem pamięci o wydarzeniu, które nam, ludziom niedoświadczonym tak boleśnie przez historię, wydawać się może jedynie sennym koszmarem. Jest też wezwaniem – adresowanym także do nas – do podtrzymywania tej pamięci. Pamięci o latach, gdy wydawać się mogło nieprawdopodobne, że nam przyjdzie żyć w czasach tak spokojnych.

Wiele jest w naszym powiecie pomników upamiętniających tych, którzy żyją w naszej pamięci, bo nie pozwolili, by historia zmieniła ich życie bez ich udziału. Jednak pomnik na Lisich Jamach jest inny - postawiono go tym, którym wybór odebrano.

źródło: Zbigniew Gnat-Wieteska Armia Krajowa. „Obwód Gołąb Garwolin"

komentarze || dodaj komentarz
do góry rimk '07