poprzedni inne z numeru
01 2005-2006
następny
Witaj
Aktualności szkolne
Mówić z odpowiedzialnością
U Piłsudskiego przemiany
Taki kraj - dzień Solidarności
Ja Cię widzę skacz
Zawsze żyć naprawdę
Otrzęsinowe puzzle
Starszyzna ocenia
Sonda wśród nauczycieli
Przepisywane nieodrabiane
Odrabiane nieprzepisywane
Patrick Suskind - Pachnidło
Literaccy uczniowie
Razem młodzi przyjaciele
Pomniki historii 1 - Lisie Jamy
Od patrona 1
SuperSebastian vs Wielka AnarhiAAA
oryginalna wersja w pdf!
pobierz pdf (33.58Mb)
inne numery:
02 2005-2006
03 2005-2006
nr 01 2005-2006 badań
Sonda wśród uczniów

Tradycja to takie coś, co pachnie równocześnie kurzem i wiatrem. Takie coś, co dając betonowe fundamenty pozwala dorzucać na górę wciąż nowe części konstrukcji. Takie coś, co teoretycznie nie zmieniając się przez lata, w praktyce umożliwia ciągłe dążenie do perfekcji. Takie coś, które z jednej strony daje bezpieczeństwo i oparcie, a z drugiej – przestrzeń do realizacji nowych pomysłów. Tradycja to dobry budulec – przynoszący wciąż nowe to samo. Na nim wyrastamy. Z czasem – stajemy się jego częścią, budujemy własne konstrukcje na jego podstawach. Wrastamy w jego zapach.

I nawet ten zapach lubimy.

mk
W naszej szkole rozwijane są różne tradycje. Które najbardziej lubisz? Które wydają ci się najcenniejsze?

Najcenniejszą dla mnie tradycją szkolną są obchody Józefinek – święta szkoły. Wspólnie organizujemy programy, wystawy, konkursy. Ważna jest także Wigilia, jak również otrzęsiny – uroczystości podtrzymujące jedność między uczniami.

Weronika W. IIa

W naszej szkole bardzo podoba mi się to, że co roku wszystkie pierwsze klasy we wrześniu wyjeżdżają na dwa dni do Jabłonowca, aby się zintegrować. Wspaniała atmosfera i wspólne chwile bardzo zbliżają do siebie pierwszoklasistów, których czekają przecież trzy wspólne lata, gdzie przyjdzie im przeżywać obok siebie wszystkie szkolne sukcesy i porażki. Niby tylko dwa dni, a zmieniają bardzo wiele.

Czarek M. Ie

Moim zdaniem najcenniejsze są uroczystości podtrzymujące więzi uczniowskie, np. otrzęsiny, wigilia. Ważne są też akcje charytatywne: dzień wolontariatu, zbiórki darów dla potrzebujących.

Aneta L. IIa

Moim zdaniem – czapkowanie. Jest to bardzo oryginalna tradycja, niespotykana w większości szkół – wyróżniająca nasze LO spośród innych. Ale co najważniejsze – czapki są symbolem wartości, jakie są nam w nim wpajane.

Piotr L. Ie

Nasza szkoła obfituje w tradycje – to fakt. Biwak integracyjny, ślubowanie, otrzęsiny, Józefinki. Wszystkie są ważne. Jedne mniej, drugie bardziej lubiane przez uczniów, ale nie zmienia to faktu, że są ważne. Biwak w Jabłonowcu jest zwyczajem wyróżniającym naszą szkołę. To istotny punkt rozpoczynającego się szkolnego życia w LO. Nowa szkoła, nowi ludzie – wspólny wyjazd zbliża, pomaga lepiej się poznać.

Agnieszka M. IIa

Myślę, że nasza szkoła jest jedną z nielicznych instytucji, które tak bardzo dbają o to, by tradycje przetrwały w świadomości ludzi, a szczególnie młodych. Dla mnie najważniejszą z uroczystości jest tzn. czapkowanie, czyli uroczyste wręczenie maciejówek pierwszoklasistom, a także ślubowanie. Uroczystość ta ma za zadanie uświadomić młodym obowiązek poznawania historii, tej dobrej historii Polaków. Bo przecież wszystko ma swój początek w dobrym wykształceniu… Równie potrzebną uroczystością są Józefinki. Ważne jest to, abyśmy pamiętali o tych, którzy już odeszli, a zwłaszcza o tych, którzy przyczynili się do odzyskania przez Polskę wolności. Dzięki takim ludziom jak Piłsudski jesteśmy wolni, dlatego musimy pamiętać, komu tę wolność zawdzięczamy. Inne uroczystości – otrzęsiny, Dzień Wolontariatu czy Dzień Europejski również są częścią szkolnej tradycji. Cieszę się, że szkoła, w której się uczę, przykłada tak dużą wagę do pogłębiania świadomości młodych.

Agnieszka P. IIe

Najbardziej ze wszystkich szkolnych tradycji lubię Józefinki, bo wtedy możemy sobie legalnie pograć „Chryzantemy”.

Kamil D. IIIh

Uroczystością, którą najbardziej lubię i najbardziej mi się podoba są Józefinki, święto ku czci patrona naszej szkoły. W programie występują zabawne punkty, panuje przyjemna atmosfera wśród kolegów i nauczycieli. To święto ma duże znaczenie. Po pierwsze mamy szansę poznać osobę Józefa Piłsudskiego, a przy tym trochę historii Polski. Poza tym jest to słuszne oddanie czci i pamięci patronowi. Dzięki takim uroczystościom w pewien sposób kształtujemy nasz patriotyzm.

Marlena W. IIb

Najważniejszą tradycją wydaje mi się święto Józefinek. Jest to ciekawe uczczenie naszego patrona. Poza tym ten dzień wyróżnia się spośród innych - w szkole dzieje się wtedy naprawdę wiele interesujących rzeczy.

Irmina K. IIe

Wśród naszych najważniejszych i najcenniejszych szkolnych tradycji wymienić chciałbym trzy, a mianowicie wigilię (klasową i ogólnoszkolną), w czasie której wytwarza się wśród nas prawdziwie świąteczna, serdeczna atmosfera, dzięki której szybko zaczynamy wyczekiwać na kolejną wigilię. Podobnie zresztą ma się sprawa w przypadku Dnia Rodziny, który jest pewnym ewenementem i pozwala bardziej docenić czas nauki w naszej szkole, pozostawia bowiem po sobie jedne z najmilszych skojarzeń związanych ze słowem „szkoła”. Do tego dochodzi Dzień Wolontariatu i wszystkie inne okazje do zbierania pieniędzy i rzeczy na cele charytatywne, które również stały się już naszą szkolną tradycją, a które są bardzo miłą odmianą od szkolnej rzeczywistości.

Emil W. IIakomentarze || dodaj komentarz
do góry rimk '07